Щоб ваша дачна ділянка приносила максимальний врожай, необхідно знати про неї все. А починати, звісно, з основного – з ґрунту.
Перед закладанням саду та городу необхідно визначити склад ґрунту, який в значній мірі впливає на його родючість і ефективність внесених добрив. Кожна рослина (садова, городня або кімнатна) віддає перевагу певній кислотності ґрунту. Одним культурам підходить слабокислий ґрунт, інші краще ростуть у нейтральному, треті віддають перевагу лужному або слаболужному ґрунту.
Склад ґрунту найкраще визначати в агрохімічної лабораторії. Якщо такої можливості немає, можна провести тест самостійно. Для цього необхідно взяти жменю ґрунту з орного шару, розмочити зразок у воді до тістоподібного стану, скатати кульку, потім «шнур», а з нього – кільце. Якщо:
— кулька не утворюється – ґрунт піщаний;
— кулька утворюється, але «шнур» не вдається скатати – ґрунт супіщаний;
— кулька і «шнур» утворюються, але кільце розвалюється – ґрунт суглинний;
— «шнур» згортається в кільце без тріщин – ґрунт глинистий.
Кислотність ґрунту
Слабокислий або нейтральний ґрунт підходить для розвитку і зростання більшості городніх і садових культур. А ось на кислих ґрунтах рослини погано засвоюють поживні речовини, недостатньо розвивається коренева система і рослина в цілому, накопичуються шкідливі для рослин речовини, не формуються корисні ґрунтові мікроорганізми, що сприяють підвищенню і підтримці родючості. У кислих ґрунтах переважає вміст розчинного алюмінію і його солей, а також марганцю, які зв’язують лужні мінерали: кальцій, магній, калій, селен та інші, перешкоджаючи їх нормальному засвоєнню рослинами. Крім того, в кислому ґрунті швидше і активніше розмножуються хвороботворні бактерії, мікроорганізми і шкідники, а добрива, що вносяться в ґрунт, не розкладаються. Це призводить до дисбалансу в ґрунті. Єдиний порятунок від надлишкової кислоти – вапнування.
Кислотність ґрунту характеризується величиною рН (водневий показник). Нейтральна реакція ґрунту відповідає рН7. Якщо рН вище 7, то реакція ґрунту лужна, нижче – кисла.
Оптимальна кислотність ґрунту для садових культур:
– вишні, обліпихи, сливи — 7,0,
– груші, аґрусу, смородини, яблуні — 6,0-6,5,
– малини — 5,5-6,0,
– суниці — 5,0-5,5,
– овочевих культур — 6,0-7,0.
Як визначити кислотність ґрунту
Визначити кислотність ґрунту можна в агрохімічній лабораторії виміром рН за допомогою приладу – рН метра. Це, звісно, найбільш точний метод. Але не у всіх є можливість звертатися до лабораторії кожні три-чотири роки. Якщо освоюється нова ділянка на городі, то кислотність ґрунту можна визначити за зовнішніми ознаками.
Якщо в канавах і ямках вода стоїть іржаво-пофарбована, з райдужною плівкою на поверхні і темно-жовтим пухким осадом, знайте – на ділянці сильнокислий ґрунт. Білястий, схожий на золу, прошарок ґрунту на невеликій глибині також свідчить про кисле середовище. Допомагають визначити реакцію ґрунту і рослини. Перш ніж прибирати бур’яни зі своєї ділянки, придивіться до них. Кислими найчастіше бувають землі з високою вологістю. Тут у великій кількості (саме у великій кількості, а не поодинокі рослини) ростуть типові рослини кислих ґрунтів: волошка лугова, верес, запашний колосок, Іван-да-Мар’я, перстач, жовтець повзучий, маргаритка, м’ята, осока, жабрій, подорожник великий, фіалка триколірна, хвощ польовий, щавель кінський. На слабокислих ґрунтах частіше за інших рослин зустрічаються берізка польова, спориш звичайний, конюшина, люцерна, мати-й-мачуха, мокриця, пирій, реп’ях, ромашка пахуча, шипшина. Велика кількість кропиви, червоної конюшини, лободи вказує на те, що ґрунт має нейтральну реакцію. Гарна ознака – на ділянці багато кропиви. Коріння кропиви корисно діють на ґрунт, сприяючи накопиченню тонкого темного гумусу.
Стаття за матеріалами книги М.Є. Єршова «Сто и один секрет плодородия почвы» 2005 р., а також інформації з інтернет-порталу Agro Story.