Чарівні та пишні кущі, казкові безкраї поля, аромат, який не можна сплутати – це про лаванду. Існує 4 основних види лаванди, і в кожному з них виділяють кілька сортів.
- Лаванда вузьколиста (також відома як англійська, колосовидна, справжня) налічує 7 сортів: Альба, Сентіва Сільвер, Мунстед, Розеа, Дельфінієвидна, Хідкот, Сентіва Блю.
- Лаванда широколиста (вона ж лаванда французька) подарувала нам 5 сортів: Хеймдалль, Тіара, Рокі роуд, Regal Splendour, Willow Vale.
- Лаванда гібридна (іноді зветься голландською) може бути 5 сортів: Richard Gray, Grosso, Sawyers, Альба, Арабська ніч.
- Лаванда зубчаста: широкою популярністю користуються її різновиди Royal Crown в бузковому кольорі, Pedundulata в рожевому і Regal Splendour в темно-фіолетовому.
Якщо ваша мрія – виростити розкішну лавандова клумбу, запасіться терпінням, тому що їй потрібен регулярний догляд (розпушування ґрунту, видалення бур’янів, якісний полив, обрізка, правильна підготовка до зими). Але ваші зусилля винагородяться сповна.
Лаванда – це багаторічна рослина, любить тепло. Тому вирощувати її у відкритому ґрунті вдасться не в будь-якій кліматичній зоні. Якщо у вас переважає холодний клімат, лаванду необхідно висаджувати у вазони, а при першому похолоданні негайно перенести в тепле місце. Гарна новина: в якості вазонів можна вирощувати будь-які сорти лаванди.
Обираючи місце для посадки, зверніть увагу на освітлення: в тіні цвітіння буде мізерним. Розташувати рослину можна уздовж стежок, на альпійській гірці і уздовж бордюру, що вигідно прикрасить вашу ділянку. Не забувайте, що коріння рослини реагують на високий рівень вологості ґрунту. Висаджувати на заболочених ділянках суворо не рекомендується.
Якщо ґрунт на вашій ділянці має підвищену кислотність, необхідно внести в неї трохи деревної золи або вапна (ефективні розкислювачі). А тепер декілька слів про посадку. Дорослі кущі погано переносять пересадку, але якщо без неї не обійтися, то робіть це акуратно і з об’ємною грудкою ґрунту. Дотримуйтесь відстань між рослинами: вони не повинні бути щільно посаджені. Тоді кущі будуть пишними.
Лаванду можна виростити з насіння, розмножити відводками або живцюванням. Пару слів про кожен із способів:
Живцювання: необхідно поглибити на пару сантиметрів в пухку ґрунтову суміш, прикрити плівкою і не забувати регулярно зволожувати ґрунт. Коли живці укоріняться, обережно викопати і пересадити на вибране місце.
Размноження відводками (укоріненими гілками рослини): навесні слід вибрати кілька стебел, відігнути їх і вкласти в канавки глибиною від 30 до 40 мм, зроблені в ґрунті біля рослини. Обов’язково зафіксуйте пагони в такому положенні, засипте їх ґрунтом і добре полийте. Все літо потрібно підтримувати вологість ґрунту над відводками, не давати йому пересихати. Наступної весни вже можна відокремити від куща, що дав коріння, відведення. Далі відведення викопують і висаджують на постійне місце.
Вирощування з насіння: цей спосіб не найпростіший, але досить цікавий, якщо садівництво – це ваша пристрасть. Досвідчені садівники рекомендують проводити штучну стратифікацію насіння (тривале витримування при заниженій температурі). Насіння необхідно перемішати з невеликою кількістю піску, висипати в ємність, потім загорнути в поліетилен і поставити в холодильник не менше, ніж на 1,5-2 місяці. В кінці зими можна висівати насіння в ящики, а в парники – в кінці весни. Запасіться терпінням, тому що солідні суцвіття з’являться через рік-два. У перші сезони саджанці будуть тільки розвиватися, нарощувати кореневу систему.
Декілька секретів в догляді за лавандою:
- Не можна допускати, щоб ґрунт був надто вологим (коріння можуть почати загнивати, від чого пожовтіє сама рослина).
- Необхідні регулярні розпушування ґрунту. Лаванда любить ґрунти з гарною циркуляцією повітря.
- Не забувайте про бур’яни: їх потрібно видаляти відразу ж після появи.
- Мрієте про пишні кущі? Проводьте регулярні обрізки.
І кілька слів про підготовку до зими. На думку експертів, лаванда може пережити морози і до -20 ° С, але, якщо зима малосніжна, необхідно підготувати рослину. В кінці сезону кущики лаванди підрізають. Зверху на грядку укладаються гілки (краще за все від хвойних дерев).
Не відмовляйте собі в задоволенні виростити власні ароматні і пишні кущі цієї чудової рослини. Сподіваємося, наша стаття допоможе вам у цьому.
ТМ SeedEra пропонує два сорти лаванди: Нормандія багаторічна и Лаванда лікарська.
Наше насіння легко і зручно придбати в роздріб в торгових точках, онлайн в інтернет-магазинах наших партнерів ,а оптом у наших регіональних менеджерів.