Щоб ваші ягідні кущі рясно плодоносили з року в рік, важливо знати правила догляду за ними не тільки да й під час активного розвитку куща, але й після збору врожаю. Ось декілька основних етапів догляду.
Обробка ґрунту та санітарна обрізка. Видаліть бур’ян на ділянці. Землю очистіть від опалого листя та гілок. Спочатку видаліть зламані, сухі або хворі гілки та ті, що зростають всередину крони. Далі проведіть формування куща. Старі пагони з чорною корою і зеленими приростами до 20 см вкоротіть на 2/3. У чорної смородини це гілки 4-х років, у червоної – 5 і 7 років. Однорічні, що ростуть від центру куща, прорідіть, щоб запобігти загущенню та появі гнилі. Верхівки прищепіть.
Полив смородини. Промочіть ґрунт на глибину залягання коріння: у молодих рослин до 3-х років – 1 м, у дорослих кущів – 1,5 м. Від основи куща відступіть 50 см, зробіть канавку завглибшки у 15 см, заповніть м’якою, теплою, відстояною водою, зачекайте, коли волога вбереться. Полив повторіть, поки не почнуть з’являтися калюжі.
Мульчування. Ця процедура дозволяє поліпшити доступ кисню до кореневої системи, знищити кладки комах у верхніх шарах ґрунту. Для мульчування найчастіше використовують торф, листя та солому. Шар мульчі робіть не меншим за 5 см.
Захист від хвороб та шкідників. Згубною хворобою для смородини є борошниста роса. Гриб сферотека зимує у верхівкових бруньках, на стеблах, та відновлює життєвий цикл навесні. Поширенню хвороби сприяють сисні шкідники, скупченість рослин та дощі. Борошниста роса призводить до втрати врожаю особливо у чорної смородини – до 80%.
Збудник дідімели або пурпурової плямистості розмножується пізньою осінню й зимою. Захворювання охоплює бруньки, верхівки листя та листові пластини. Бруньки не розпускаються або утворюють слабкі гілочки. Кора тріскається, пагони засихають до дозрівання плодів. Патоген бурої плямистості зимує на рослинних рештках і насінні. Розвитку хвороби сприяє волога і тепла погода. При ураженні плямистістю листя передчасно засихає, зменшується врожай та вміст олії в насінні.
Ще однією проблемою для ягідних культур є антракноз. Патоген зимує на гілках і пагонах. Наступного сезону хвороба проявляється темно-коричневими виразками з гнійними кільцями, інфіковані ділянки ягід западають, навколо них утворюються зморшки. Хвороба вражає листя, гілки, пагони, цвіт і ягоду та здатна викликати гниль.
Проведіть викорінюючу обробку після збору врожаю баковою сумішшю з фунгіцидів Парацельс та Фрідом. Поєднання цих препаратів забезпечить надійний захист та попередить хвороби, що зимують на ягідниках та активізуються наступного сезону. Завдяки високій мобільності Парацельс переміщується до місця локалізації інфекції, пригнічує розвиток патогену, викорінює подальший розвиток хвороби та забезпечує тривалий захист рослини. Швидке проникнення флутріафолу обумовлює надходження всередину більше 75% діючої речовини протягом 24 годин після обробки. А Фрідом завдяки двом діючим речовинам у складі діє локально та системно. Контактна діюча речовина Флуазинам пригнічує інфекцію ззовні. Системна діюча речовина диметоморф проникає у рослинну тканину і розподіляється акропетально, забезпечуючи тривалий захист від зараження.
Бруньковий кліщ – один з найнебезпечніших шкідників садово-ягідних культур. До осені бруньки деформуються та збільшуються в розмірах через величезну кількість самок кліща, які після зимівлі розмножуються. За один рік 1 самка дає потомство близько 15-40 тисяч осіб, що здатні знищити всі рослини. Захистить смородину акарицид Міральд. Він знищує кліщів на будь-яких стадіях розвитку, стабільний в дії навіть при високих температурах та дозволяє проводити обробки у короткий проміжок між опадами.
П’ядун зимовий відкладає яйця на пагонах смородини. Плодючість однієї самки — 250-300 яєць. Зародок розвивається з восени і до весни. З настанням тепла гусениці та метелики зимового п’ядуна об’їдають листя, бутони, квітки та зав’язі, обплітаючи їх павутиною.
Також смородину пошкоджують попелиці – смородинова, аґрусова та листкова галова. Попелиці відкладають яйця на корі, а навесні з них вилуплюються колонії шкідників. Попелиця висмоктує сік, спричиняє скручування, пожовтіння та в’янення гілочок і листя.
Гусениці вогнівки облаштовуються на зимівлю в шарі опалого листя або у верхньому шарі ґрунту під кущем смородини. Вони виїдають м`якоть і насіння ягід, обплутуючи їх павутинням. Ягоди загнивають і поступово засихають. Якщо вчасно не вжити заходів захисту, це призведе до втрати ягідників.
Найкращий захист від п’ядуна, попелиці та вогнівки – профілактичні обробки. Контактний інсектицид Альфа Супер стійкий до змивання дощем і діє миттєво. Протягом однієї години після надходження діючої речовини альфа-циперметрину в організм шкідників вони припиняють харчуватися, а їх загибель настає протягом 24 годин.
Потурбуйтеся про смородину вже зараз, щоб у наступному році отримати гарні кущі та чудові плоди. Придбати засоби захисту рослин можна в наших роздрібних торгових точках вашого регіону, онлайн – в інтернет-магазинах наших партнерів, а оптом – у наших регіональних менеджерів.