Весняна обрізка винограду: тонкощі процедури

Для бувалого садівника не секрет, що запорукою багатого врожаю є грамотний догляд за рослинами. Якщо говорити про виноград, то для нього обрізка є невід’ємною частиною догляду.

Чому не можна забувати про обрізку винограду?

У винограду є своя особливість: він направляє поживні речовини вертикально, це означає, що верхні молоді пагони отримують значно більше корисних речовин, ніж нижні. Історично склалося, що в умовах дикої природи рослина змушена була тягнутися вгору, щоб отримати необхідні світло і тепло для свого зростання. Відповідно вічко в середній і нижній частині недоотримує поживні речовини, що може привести до зменшення розміру ягід, а в гірших випадках і зовсім до втрати плодоношення. Саме тому необхідно своєчасно оновлювати виноград за допомогою обрізки.

Вдаючись до своєчасної обрізки, садівник надає рослині правильної форми. Що в свою чергу покращує природну вентиляцію і забезпечує достатню кількість ультрафіолетових променів. Важливо знати, що запущена рослина запилюється набагато гірше, ніж акуратно обрізана.

Відомо, що виноград здатний плодоносити не один десяток років. Навіть якщо виноградник виглядає старим, не варто ставити на ньому хрест, адже це міцна і морозостійка рослина. А грамотна обрізка може повернути плодоношення.

Коли починати весняну обрізку?

Час обрізки винограду безпосередньо залежить від клімату. Почати потрібно до того, як почнеться рух соків, інакше виділення пасоки буде перешкоджати загоєнню ран. Оптимальною вважається середньодобова температура повітря +10 С (коли вдень ​​вже помірно тепло, а вночі вже стабільна плюсова температура). Якщо ви упустили цей момент, то рекомендуємо обрізати лише висохлі старі пагони і непотрібні молоді.

Морозостійкі сорти винограду піддають обрізці першими, після них йдуть більш теплолюбиві і не такі стійкі до холоду сорти (а також молоді кущі).

Важливо знати! Обрізку винограду необхідно проводити акуратно, щоб не занапастити рослину. Завчасно перевірте, щоб леза інструментів були добре заточені і продезінфіковані спиртовмісних засобом.

Як зрозуміти яку лозу потрібно обрізати, а яку краще не чіпати?

Лоза, яка буде плодоносити, має світло-коричневий відтінок. Але це не означає, що потрібно видаляти всі старі пагони. Адже молода, плодоносна поросль для свого зростання забирає багато поживних речовин, немаючи ні листя, ні міцної кори. А старі, багаторічні пагони є сховищем, де скупчуються всі поживні речовини. Для хорошого врожаю потрібен баланс: кількість молодої лози має контролюватися. Для цього садівники і затівають весняну обрізку винограду.

Кілька простих, але обов’язкових правил:

  • Зріз робити під прямим кутом (перпендикулярно гілці). Це забезпечує невелику площу рани і гарантує швидке загоєння;
  • Видаляти хворі і підмерзлі гілки;
  • Не залишати занадто довгі пагони (7-12 вічок цілком достатньо для нормально зростання гілки);
  • Акуратно видаляти однорічні пагони, що вже не плодоносять, намагаючись не зашкодити багаторічній деревині (зрізи робіть біля основи багаторічного пагону, залишивши пеньок заввишки 0,5 см);
  • Залишати на плодоношення здорові паростки діаметром не менше 6 мм, а більш тонкі і ті, що в діаметрі більше 10 мм, видаляти.

 
Таким чином, не нехтуючи весняною обрізкою винограду, ви збільшуєте врожайність аж на 60-80% в порівнянні з попереднім сезоном. Кущ формується правильної форми, збільшується стійкість винограду до холодів.

І не забувайте захищати дорогоцінні кущі від хвороб і шкідників. У цьому вам допоможуть наші препарати: Міральд, Твікс, Скутер, Мобіль, Турбо Престо, Скай, Ремонталь, Напалм, Вертекс.

Наші засоби захисту винограду легко і зручно придбати в роздріб в торгових точках, онлайн – в інтернет-магазинах наших партнерів, а оптом – у наших регіональних менеджерів.