Ми не будемо нахвалювати те, наскільки корисний і важливий часник в щоденному раціоні людей – ви, напевно, й самі все про це знаєте. Замість цього ми вас ознайомимо з найбільш популярними сортами цього овоча, щоб ви могли виростити його самостійно та без особливих зусиль!
Часник – це не що інше, як цибулина, що складається з зубчиків-часточок. У цієї рослини плоске листя і квітки, що нагадують парасольку. Існує два види часнику: нестрілкуючий безстебловий і стрілкуючий. Другий вид виробляє стебло-стрілку з повітряними цибулинами і називається ще озимим.Так як він зимостійкий, то його висаджують восени, а на наступний рік з висаджених зубчиків з’являється здорова готова цибулина.
Підзимова посадка вже ранньою весною дозволяє спостерігати за паростками і дає більший урожай.
При посіві дуже дрібних зубків на кінець червня-липня отримують невеликі одно зубки, які використовують для маринування. При посадці такі цибулини часто мають 2-3 точки росту, а тому їх вирощують, щоб подавати на стіл у вигляді зелені.
Перед посівом насіння відбираються за кількома характеристиками: вага цибулин, їх форма і кількість зубчиків. Потрібно стежити за тим, щоб зубки були великими або середніми за розміром, здоровими і не були взяті з заражених ділянок.
Висаджують цибулини зазвичай в кінці вересня – початку жовтня. Перед посадкою грунт добре вирівнюють, заздалегідь формуючи ряди, відстань між якими повинна становити 40-45 см. Відстань між зубками в ряду повинна бути 8-10 см. При такій посадці на 1 кв.м можуть розташуватися 22-25 рослин.
Зубчики висаджують на глибину 8-10 см, тим самим допомагаючи їм добре перезимувати.
Після посіву грунт утрамбовують, а перед його замерзанням накривають засіяні ділянки соломою, листям і торфом. У зимовий період зверху потрібно накидати побільше снігу.
Цибулини товарного вигляду (тобто великі та розділені на зубки) можна отримати за один рік.
Головною умовою для гарного врожаю є високоякісні сорти і сприятливі умови вирощування. Для посіву потрібно вибирати ділянки, в яких не затримуються талі води, в іншому випадку підмочування посадженої культури не уникнути.
Грунт для підзимової посадки готується заздалегідь і повинен бути добре підживлений органічними речовинами.
Збирають урожай у ясну суху погоду, складають у купку для просушування, обрізають листя, коріння, сортують і використовують за призначенням. Важливо провести прибирання до дощової погоди, щоб окремі зубки не встигли прорости знову. Зберігають часник в добре провітрюваних картонних ящиках або ж підвішують, сплівши в «кіску».
Який же посадковий матеріал краще всього використовувати? Останнім часом великою популярністю користується часник голландського виробництва. Основними перевагами сортів Мессідор, Гермідор, Мессідром і Термідром, якими так задоволені досвідчені городники, є стійкість до хвороб, стабільна врожайність і висока якість продукції.
Вирощують цей часник у відкритому грунті, а тому для його посіву, незважаючи на морозостійкість, бажано вибирати тепле сонячне місце. Зазвичай на погонний метр припадає 10 зубків, а відстань між рядами повинна становити 80-120 см.
Як і будь-яка рослина, часник потребує своєчасних поливів і прополки. За час зростання часнику його необхідно мінімум 2 рази підживити мінеральними й органічними добривами.
Основними методами профілактики та боротьби з такими хворобами часнику, як фузаріоз, бактеріальна гниль, борошниста роса, чорна цвіль та ін. є використання здорового посадкового матеріалу, видалення хворих або заражених рослин та захист від шкідливих об’єктів.
Хочете рясний і здоровий врожай? Створіть для своїх рослин сприятливі умови, доглядайте за ними і все буде по часнику!