Супер Добриво для полуниці та суниці

Препаративна форма: гранули.

Компонентний склад: азот (N) – 15%, фосфор (P) – 8,5%, калій (K) – 9,6%, сірка (SO3) – 3,5%, магній (MgO) – 1,8%, марганець (Mn) – 0,5%, бор (B) – 0,1%

Переваги: гарне наростання кущиків та вус, велика кількість зав’язі, чудова сахаристість ягід.

Власник ТМ Сімейний Сад

Розфасовано на виробничих потужностях компанії

Країна походження сировини: Фінляндія

 

ПРИНЦИП ДІЇ СУПЕР ДОБРИВА

Збалансована органо-гранула. В основі гранульованого СУПЕР ДОБРИВА лежить принцип точного рецептурного розміщення корисних для культур макро- та мікроелементів під шаром захисної оболонки органо-гранули (ОГ). Кожна гранула містить повний та збалансований комплекс елементів для потреб кожної рослини. За рахунок цього коефіцієнт використання поживних елементів, що містяться в ОГ, в 1,5 рази вище в порівнянні з мінеральними добривами, де засвоюється максимум 25-30% поживних речовин, а відсоток засвоєння рослинами елементів ОГ становить 80-90%.

Захисна оболонка органо-гранули повільно розкладається в грунті і гарантує пролонгованість живлення культур та доступність речовин в залежності від потреби рослин у певний період розвитку. Органо-гранула працює ранньою весною, коли рослинам необхідна стимуляція зростання, влітку – в період активної вегетації і восени, зміцнюючи рослини на зиму завдяки пролонгованості дії.

Контрольоване вивільнення елементів. Кожна рослина має свій вегетаційний період і дуже важливо, щоб рослина мала повноцінний набір елементів протягом усього періоду вегетації. Вивільнення поживних елементів з гранули добрива відповідає вимогам рослин в їх вегетаційний період. Дія починається при температурі вище 0°С і при збільшенні температури, вивільнення поживних речовин набуває інтенсивності враховуючи розвиток рослини. Рівень кислотності грунту, вміст в них солей і мікроорганізмів не впливають на виділення поживних речовин з органо-гранули.

Купити в магазині

Застосування

Елементи

Використовуйте 3 рази в сезон: з ранньої весни (березень-квітень), під час цвітіння і на межі липня і серпня.

Підготовка субстрату до нових посадок: змішайте 40 г добрива з 10 літрами субстрату. Після ретельного змішування та посадки, рясно полийте водою.

Догляд за рослинами на ділянці: добриво рівномірно розподіліть навколо рослини, злегка перемішайте з верхнім шаром ґрунту і полийте водою. Перше підживлення рослин проводять у березні (після танення снігу, до розпускання листя) і далі кілька разів з інтервалом раз на місяць або 30-45 днів. Використовувати 2-4 рази за сезон.

Норма витрат:

Культура Удобрення під час посадки Основне внесення (березень) Підживлення (травень-серпень)
Полуниця 40 г на кожні 10 кущів 40 г на кожні 10 кущів 40 г на кожні 10 кущів
Суниця 20 г на кожні 10 кущів 20 г на кожні 10 кущів 20 г на кожні 10 кущів

Полуниця (садова суниця) сильно реагує на нестачу поживних речовин у відкритому ґрунті. На початку росту, після завершення всіх процедур ранньою весною (зняття укриття, обрізка, розпушення ґрунту, відновлення мульчі) кущики полуниці активно нарощують зелену масу і потребують в першу чергу азоту, який відповідає за формування та зростання наземної частини. При нестачі азоту полуничні кущі погано ростуть, старе листя червоніє і швидко відмирає, а молоді листки стають світлими і слабкими.

Борне живлення – запорука формування великої кількості квітконосів, та наростання ягоди, без надлишкової водянистості. Бор концентрується саме в пилку, зав’язі і тичинках. Від його змісту залежить кількість зав’язі і якість пилку, рясне і раннє цвітіння, запилення та формування плодів.

Фосфор та калій – ключові для цвітіння, зав’язування ягід, їх розміру та смаку. При дефіциті фосфору зменшується кількість зав’язі, елемент необхідний для повноцінного розвитку міцної кореневої системи та формування ягід (впливає на їх розміри). Використання калію в підживленні полуниці сприяє активізації функцій кореневої системи полуниці, покращує поглинання з ґрунту необхідних рослинам мікро- і макроелементів, вологи. А перед початком та у процесі цвітіння саме від наявності у ґрунті калію залежать смакові якості (сахаристість) ягід. Нестача калію проявляється у вигляді бурої облямівки по краях листя.