Супер Добриво для винограду, малини, ожини, смородини

Препаративна форма: гранули.

Компонентний склад: азот (N) – 9%, фосфор (P) – 12%, калій (K)  25%, сірка (SO3)  6,5%, магній (MgO)  2%, бор (B)  0,02%

Переваги: гарне визрівання та закладення плодових бруньок, попередження хлорозу та некрозу, солодкі ягоди з високим вмістом вітаміну С.

Власник ТМ Сімейний Сад

Розфасовано на виробничих потужностях компанії

Країна походження сировини: Фінляндія

 

ПРИНЦИП ДІЇ СУПЕР ДОБРИВА

Збалансована органо-гранула. В основі гранульованого СУПЕР ДОБРИВА лежить принцип точного рецептурного розміщення корисних для культур макро- та мікроелементів під шаром захисної оболонки органо-гранули (ОГ). Кожна гранула містить повний та збалансований комплекс елементів для потреб кожної рослини. За рахунок цього коефіцієнт використання поживних елементів, що містяться в ОГ, в 1,5 рази вище в порівнянні з мінеральними добривами, де засвоюється максимум 25-30% поживних речовин, а відсоток засвоєння рослинами елементів ОГ становить 80-90%.

Захисна оболонка органо-гранули повільно розкладається в грунті і гарантує пролонгованість живлення культур та доступність речовин в залежності від потреби рослин у певний період розвитку. Органо-гранула працює ранньою весною, коли рослинам необхідна стимуляція зростання, влітку – в період активної вегетації і восени, зміцнюючи рослини на зиму завдяки пролонгованості дії.

Контрольоване вивільнення елементів. Кожна рослина має свій вегетаційний період і дуже важливо, щоб рослина мала повноцінний набір елементів протягом усього періоду вегетації. Вивільнення поживних елементів з гранули добрива відповідає вимогам рослин в їх вегетаційний період. Дія починається при температурі вище 0°С і при збільшенні температури, вивільнення поживних речовин набуває інтенсивності враховуючи розвиток рослини. Рівень кислотності грунту, вміст в них солей і мікроорганізмів не впливають на виділення поживних речовин з органо-гранули.

Купити в магазині

Застосування

Елементи

Догляд за рослинами на ділянці: добриво рівномірно розподіліть навколо рослини, злегка перемішайте з верхнім шаром ґрунту і полийте водою. Перше підживлення рослин проводять у березні (після танення снігу, до розпускання листя) і далі кілька разів з інтервалом раз на місяць або 30-45 днів. Використовувати 2-4 рази за сезон.

Норма витрат:

 

Культура

 

Удобрення під час посадки

 

Основне підживлення

(березень-серпень)

Виноград, ягідні кущі  

40 г добрива змішати з 10 літрами субстрату та додати в посадкову яму

виноград: 40 г – молоді саджанці, 60 г – старші кущі

ягідні кущі: 20 г – молоді саджанці, 40 г старші кущі

 

Калій відіграє велику роль у ферментативному обміні: сприяє утворенню крохмалю, підвищує концентрацію клітинного соку. Це в свою чергу сприяє економному витрачанню води, що особливо актуально в засушливі періоди. У великих кількостях калій витрачається на побудову листків, він прискорює дозрівання ягід та сприяє кращому визріванню пагонів, підсилює накопичення цукру в ягодах та збагачує їх приємним ароматом, підвищує зимостійкість рослин, що є гарантією мінімальної шкоди брунькам, корінню та пагонам при несприятливих погодних умовах. Крім того, він покращує якість і ароматичність вина. Підживлення з залученням калію – це те, що особливо любить виноград та ягідні культури.

Магній важливий для боротьби з хлорозом, забезпечуючи здорове зелене листя, збільшення рівня кислоти в ягодах, підвищення рівня цукру, попередження та контролю некрозу лози. При нестачі магнію перш за все порушується процес фотосинтезу, знижується накопичення цукрів, послаблюється ріст пагонів, спостерігається атрофія гребенів. Зовні нестача магнію проявляється в утворенні більш світлого забарвлення листків, некрозних плям між головними жилками старих листків, мармуровості листків. Згодом, сильно уражені листки опадають, а зі слабким ураженням зберігають зовнішню облямівку.

Вплив бору на рослини проявляється в збільшенні кількості зав’язей, зменшенні осипання квіток і плодів, підвищення цукристості ягід (отримання дійсно солодкої ягоди з високим вмістом вітаміну С), зниження їх водянистості та запобігання розтріскування шкірки. У природних умовах бор відсутній в грунті і може потрапити в рослину тільки через добрива. Ознаки борного дефіциту: білі плями між листовими прожилками, відсутність нормальних зав’язей (слабкі зав’язі). Коренева система гниє, провідна значно відстає в розвитку. Молодий саджанець взагалі може загинути протягом першого року після висадки в ґрунт через борне «голодування». Без бору формується лише кілька ягід з насінням, більшість ягід залишається дрібними і безнасінними. Це ще називають горошистість.